If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
FI: Ja han är 30+, han är mycket lugn och sansad nu för tiden. Uppvaktar frugan då och då, sen får han ett ryck ibland och äter upp någon akvarieinvånare. Sist var det en Doviihona på 11-12 cm som gick åt. (Hon var skadad)
Jag lyckades fånga ett litet yngel på bild här, ännu en storögd och stunted liten krabat. Det tycks alltid bli så då jag försöker "odla" jaguarciklid. Men jag engagerar mig väl inte så mycket om jag ska vara ärlig.
Grymt snygg hane Laesk! Mönstret på fenorna äger! Och jag tror samma som Micke att de blå färgerna stannar kvar, jag tror det har med arvsanlag att göra. Min hane har iofs en annan färg på fenor och egentligen hela kroppen nu än då han var liten, men jag är efter lite diskussioner här hyfsat säker på att det har med stress att göra.
Här är en bild på hanen nu då mönstret börjar framträda på allvar igen, det bleknar vid lekarna och då är det mest de större fläckarna som syns. Nu är han i alla fall i färd att välja vilken hona som ska få leka. Det är så det funkar. Honorna vill alla leka och hanen verkar nästan dra lott om vem som ska få leka. Märklig situation. Med det funkar, fortfarande inget bråk alls och de går fortfarande i samma lilla 375a, så det är bara att tacka och ta emot.
Jag köpte mig en tidig julklapp idag, jag snubblade över ett riktigt maffigt jaggapar och kunde bara inte gå hem utan dem. Hanen är väl uppskattningsvis 26cm och honan 22cm, och de är verkligen grova, hanen måste vara 6cm tvärs över huvudet, ser ut som ett riktigt monster vid sidan om mina små honor.
Riktigt skoj i alla fall, honan är fortfarande lite blek men hanen ser redan bra ut och verkar trivas rätt bra trots flytten, simmar majestätiskt runt och äger karet.
FI : Kul ! att du är tillbaka på ruta ett så att säga, med det menar jag att du är synonym med jaguarer och jaguarlekar här på forumet. Nu har du ett maffigt par som åtminstone jag ser fram emot att läsa om dess förehavanden, precis som förut ; ) .
jarinen: Jo det känns faktiskt som att börja om lite för mig också, eller i alla fall som att fortsätta där jag sålde mitt förra stora par ungefär, de här är ungefär i samma storlek och viktklass. Hanen kan nog vara snäppet värre t.o.m. Grov utan dess like, måste ha gått på rejäl Hikarisdiet.
Kommentar