If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Nu är jag igång med att bygga ihop min 864 litersburk. Här kommer det lite bilder..
Bild 1: en tom yta som väntar på att fyllas..
Bild 2: Reglar som ska få burken i rätt höjd.
Bild 3: Bänken
Bild 4: Reglar uppe
Bild 5: Spackel, fog och färg saknas.
När jag rengjorde burken grundligt så upptäckte jag att den är repig och att det har suttit en modul på den sidan som känns minst repig. Kul.. Nu är en ny burk med samma mått beställd, den här gången med Optiwhite.
Men jag är inte arbetslös för det, under tiden jag väntar på nya burken ska jag tillverka moduler och fixa med lite andra saker.
Projektet rullar på men det går sakta. Dels tog det över en månad att få hem den nya burken och det var inte så mycket jag kunde göra utan att ha burken på plats. Modulerna är påbörjade, tyvärr hade jag beställt för lite betong, detta trots att jag trodde att jag beställt för mycket.. Mer är på väg hem nu så att jag kan göra klart dom, mycket spännande att se hur dom kommer att se ut i burken sen. Efter betongen är klar ska dom målas.
Slänger med ett par bilder..
1. Pluggar i frigolit
2. Första lagret lagt
3. Första lagret på andra modulen
4. Samma modul
5. Andra lagret lagt
Bygget fortsätter. Nu har jag hunnit med en hel del när det var ledigt en extra dag i torsdags. Jag har visst glömt att fota "väggen" men har lite uppdateringar på mina moduler.
Jag har tagit ur all frigolit och rensat rent så gott det gick, sen brände jag av resten med värmepickan. Jag har påbörjat målningen också, ikväll blir det att fortsätta!
Tufft! Jag har aldrig orkat lära mig bygga moduler själv. Är så självkritisk, men din konstruktion ser trevlig ut. Är det bara frigolitbitar först som ger en generell form och så smetar du på cement sedan på det? Eller är det någon speciell blandning?
Ambitiös installation av karet med :-) Jag brukar inte gilla att bygga in akvarier eller ha stora toppar ovanpå de. Jag vill helst ha det luftigt ovanför karet så att ögonen kan se väggarna bakom, så det blir luftigare i rummet. Men blir kul att se ditt färdiga resultat oavsett.
Betongen är en dekorationsbetong från Danmark. Den är väldigt smidig att jobba med, den blir som en lera, och behöver inte brännas vilket är en stor fördel om man inte har en ugn som rymmer en akvariebakgrund
Färgen man målar med gör att betongen blir vattentät.
Nackdelen med betong är att det är tungt som fan och repar glas. Är man då så jävla korkad som jag och bygger två as till moduler första gången man gör något liknande så blir det väldigt spännande. Jag drömmer mardrömmar om när jag ska stoppa ner dom i burken Den ena har jag redan provat och förutom en liten repa på bakrutan gick det bra, men varje gång den ska i och ur känns lite svettigt.
Jag tvekade länge på att bygga egen bakgrund, jag tycker själv att dom flesta DYI som jag har sett blir sådär. Vi får väl se hur mina ser ut när dom kommer under vatten och får lite alger på sig. Jag är långt ifrån nöjd med dom nu men eftersom jag har lagt ner all tid så ska dom provas! Ser det förjävligt ut så är det bara att plocka bort dom.
Kommentar