If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
hur mycket brukar palettciklid kosta? så jag inte köper för dyr i affären.
Är de dyra beror det oftast på att de har känd fångstlokal. Det kan vara värt de extra pengarna då ynglen är lättare att sälja (men då måste du komma ihåg lokalen!)
De kan kosta mellan 35 och 100 kronor styck gissar jag, men då du om du är noga bara behöver köpa två så blir inte skilnaden så stor. Fokusera på att det ska vara fina djur. Skilnaden i kvalitet kan vara stor nämligen. Jag föreslår att du köper vanlig palett Pelvicachromis pulcher . De andra arterna är svårare och med krav på specialpreparerat vatten (mjukt surt), vissa som Pelvicachromis humilis är mycket svårare. De är dessutom dyrare och du lär inte köpa dem av misstag.
Jag vet inte riktigt vilka som finns i handeln men Nigeria red är inte helt ovanlig. Det handlar alltså om att det står ett namn efter det vetenskapliga namnet och ibland även en beskrivning som red = röd. Detta förklarar varför ett par kostar 300 kronor och inte 100.
"P. pulcher torde vara den art inom hela gruppen som är lättast att hålla och odla. För de flesta färgvarianterna passar hårt och mjukt vatten lika bra. Fiskar ur ”gamla” akvariestammar är härvid extremt tåliga. Vildformer (till exempel varianten ”Ndonga” från Kamerun) kan däremot ställa högre anspråk och kräver vatten som är både mjukt och svagt surt."
Jag tycker att du ska köpa de fiskar du hittar (om de är fina), men om det står något efter namnet Pelvicachromis pulcher , bla bla så kommer de att vara dyrare (kanske något känsligare) men i gengäld är ynglen lättare att sälja.
har iofs pga platsbrist inte hållit några stora ciklider men av de arter jag haft är faktiskt den vanliga paletten P. pulcher min favoritciklid! I say go for Pelvicachromis!
jag har varit i alla ställen som jag skrev plus akvarie tjänsten men de hade bara små paletter eller så hade dem inte paletter jag tror att jag köper här ifrån (kristianstad)
Kommentar