Hej!
Jag ger och har gett under lång tid, men det här är första gången jag får ett diplom för detta. Det verkar vara ett roligt inslag och jag återkommer nästa gång räkningar betalas.
Hälsn Nils
Fond för bevarandet av malawiciklider
Kollaps
X
-
Som Mikael skriver så är det korrigerat. Alla får ett diplom oavsett belop. De som har möjlighet att skänka ett större bidrag får dock en annan varient. Hoppas du tycker det är fair....Lämna en kommentar:
-
-
Om jag inte missminner mig skulle man skänka 500 SEK ( eller var det euro? ) för diplomet. Ytterligare ett antal euro går väl att hosta upp.
Hälsn NilsSenast redigerad av nils42; 11 September 2008, 18:29.Lämna en kommentar:
-
Lämna en kommentar:
-
Tjenare hej Nils och alla andra, jag har haft en del snack med Ad så om det har dragit ut på tiden så har det nog berott på oss bägge två lite till manns, Ad som är ute och reser och att jag som är nybliven pappa har haft lite annat fokus. Det sista korret har skickats mellan mig och Ad i dagarna och han skall nu skriva ut ett gäng diplom och skicka till mig.
Det kommer som det ser ut nu att bli två olika diplom. Jag hoppas att alla som skänker en slant uppskattar att få ett diplom som ett litet bevis på uppskattning från fonden och från NCS för sitt bidrag.
Sen så vill jag även att det skall vara ett diplom för de personer/företag/butiker som skänker 100EURO/1000 SEK eller mer. Det skiljer lite på det två versionerna genom att det ena är en begränsad, numrerad och signerad upplaga med lite annorlunda utseende. Min förhoppning är att detta skall ge en samlat större summa pengar till fonden.
Utskicket av diplomen sker löpande så fort det inkommit några stycken för att underlätta hanteringen och hålla kostnaden nere för porto/arbete.Lämna en kommentar:
-
-
-
Grafiken skull nog vara lättare att förstå, om flaggorna hade placerats horisontellt i stället. Jag har hört förvånade kommentarer över att så många länder, samtidigt, har lyckats betala in samma summa.
Hälsn NilsLämna en kommentar:
-
Själv undrar jag istället när certifikaten/diplomen är klara.Lämna en kommentar:
-
Hej!
Helt korrekt.
Det kanske i stället blir en sak för vår webmaster för att få detta att stämma fullt ut? ( att börja med > redan vid Sveriges flagga )
Hälsn NilsLämna en kommentar:
-
Hej!
Förvisso så, men det kanske beror på hur man läser stapeln. Jag läser den som att övriga länder ( exklusive Sverige ) har betalat över 1000 och att Sverige också har betalat 1000. Vi är ett nordiskt sällskap; varför inte " marknadsföra " som som en enhet?
Hälsn Nils
Total Norden: 1051 $USD
Total fonden: 6983 $USD
Det lär innebär att Norden har skänkt 1051 USD och övriga länder utanför Norden 6983-1051= 5932 USDLämna en kommentar:
-
Förvisso så, men det kanske beror på hur man läser stapeln. Jag läser den som att övriga länder ( exklusive Sverige ) har betalat över 1000 och att Sverige också har betalat 1000. Vi är ett nordiskt sällskap; varför inte " marknadsföra " som som en enhet?
Hälsn NilsLämna en kommentar:
-
Varför inte i stället ha en gemensam stapel för oss i NCS?
Men det är det ju. Alla nordiska länders flaggor är med men det är EN stapel angiven i USD - det står ju Total Norden under.Lämna en kommentar:
Lämna en kommentar: