Jag använde blender första gången men jag tycker att det är för omständigt att göra rent den så förra gången körde jag på en matberedare och det funkar utmärkt. Jag använder ex blinimjöl för att binda och jag tror inte att lite större skal och benbitar är någon större fara om man tar det lite försiktigt med matningen innan fisken lärt sig att äta den. Skal och ben är ganska naturligt i en fisks kost, men allt för vana fiskar blir nog bara glupska.
Räkmix, Verktyg
Kollaps
X
-
-
Ja då kommer jag att strunta i o köpa en ny mixer, lägger dom pengarna på ny fisk i stället.
Sen får köttkvarnen börja jobba lite oftare.Kommentar
-
Personligen så har jag provat det mesta, men stannat vid en mixer/matberedare. De har fungerat bäst. Mixerstav brinner lätt och likadant gäller vanlig mixer. Handdriven kvarn har jag också men bitarna vill gärna bli stora och det ogillar jag för det blir en del kvarlämningar av rester i akvariet då en del bitar är för stora för fiskarna att svälja.
Jag vill helst ha min räkmix mycket fin..tycker att bindemedel fungerar bäst då och att man lätt även kan ge den räkmixen utan krångel till yngel.Kommentar
-
Om man gör foder i större mängd så håller inte hushållsmaskinerna för hemmabruk
men då finns beg resturangmaskiner i drivor både kvarnar o mixer,
lägger man ett par tusenlappar får man en maskin man knappt orkar bära hem.jag är Ateist
men Gud talade till mig
Gud är stor
jag frågade hur stor ? inget svar
han kanske behövde låna toalettenKommentar
-
Ett tips är i alla fall att dubbelkolla att det står på mixerns kartong att den klarar att hacka is.
Jag har en Nordica Pro Blender. Den har inga problem att mixa stuff, men rotorbladet är fäst i en teflon-kon som har spruckit en gång när jag körde räkmix. Vet alltså inte om jag riktigt kan rekommendera den.
Den som verkligen inte vill riskera något och har 4000:- att bränna kan ju alltid skaffa en sån här:
Kommentar
-
Fungerar kanonbra, även om det inte är årets modell!Kommentar
-
Kommentar
-
Ja, med den där kan man säkert mata hela stockholm med räkmix.Kommentar
-
Hihi,,, kvarnen som gud glömde, del 3.Den som bara tittar i backspegeln kör ofta i diket.
Problem är till för att skjutas upp, för att sedan glömmas bort.Kommentar
-
jag är Ateist
men Gud talade till mig
Gud är stor
jag frågade hur stor ? inget svar
han kanske behövde låna toalettenKommentar
-
Så där ser det ut när jägarna gör hamburgare, men det är stor skillnad dom har mörat upp älgen med en traktor i 3kmjag är Ateist
men Gud talade till mig
Gud är stor
jag frågade hur stor ? inget svar
han kanske behövde låna toalettenKommentar
-
Urusel!... med lite omvårdnad och en del elkunskaper så fungerade den ypperligt igen.
Räcker kanon för oss! Vi har haft den i 6-7 år nu och den snittar nog en 250 kg mix per år!Kommentar
-
Stackars kor....................Räkorjag är Ateist
men Gud talade till mig
Gud är stor
jag frågade hur stor ? inget svar
han kanske behövde låna toalettenKommentar
-
För att inte tala om ärtornaDen som bara tittar i backspegeln kör ofta i diket.
Problem är till för att skjutas upp, för att sedan glömmas bort.Kommentar
Kommentar