If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
I dag bor 6,6 miljarder människor på vår överbefolkade jord. Situationen var dock en helt annat för cirka 70 000 år sedan, har forskare funnit. Då var mänskligh
Den som bara tittar i backspegeln kör ofta i diket.
Problem är till för att skjutas upp, för att sedan glömmas bort.
Inavel hos fisk har jag inte varit oroad över på flera år. Helt övertygad om att de flesta missbildningar beror på fodret under uppväxten. Fast artikeln ger ju en fin förklaring till varför det finns så många stolpskott i mänskligheten... det är VI som är inavlade.
Har alltid var rätt fast övertygad om att inavel ligger bakom att det finns så mycket klena och krokiga guppy. Dessutom så hade jag en gång tre kaniner som blev 36 och och de sista generationerna var inte så snygga. Fast det kan ju bero på andra saker.
Fast det är väl en hårfin linje mellan vad som är evolution eller inavel kanske...
Konstigt att banjolåten fastnat som den har gjort i så många huvuden.
Ja, "Lonnie" var en mästare på banjo. Det låg nog i släkten...
Låten vann faktiskt en grammy när det begav sig om jag uppfattat det rätt!
------------
Ola du är inte helt ute och cyklar när du tänker på den sista färden även om man nog kan säga att wrong turn är aningen mer bisarr.
Med tanke på genren anser jag dock att filmen är riktigt hyffsad samt att den lätt ger upphov till intressanta diskussioner.
Tycker förövrigt just att dessa filmer ger budskapet att både positiva och negativa egenskaper kan förstärkas genom inavel. (Beroende på hur man tolkar och värderar egenskaperna.)
Kommentar