A. jacofribergi anses allmänt vara den tåligaste och går att hålla med mbuna. Men vilken A. kommer på andra och tredjeplats och vilka ska man absolut undvika?
rangordna aulonocara?
Kollaps
X
-
Taggar: Ingen
-
Undvik absolut A. kandeense och A. maylandi vet jag av egna erfarenheter att dom absolut inte skall hållas med tuffare sällskap. Har provar A sp. "lwanda" ihopå med mbuna och det var absolut inga problem. Vet även flera som säger att Rödrubin kan ta för sig bra. Generellt är väl dom framodlade varianterna ofta något tuffare. -
OM du vill köra med Mbunas ....
...så ger jacobfreibergis alla olika färgvarianter dig bäst förutsättningar att lyckas.
2:an och 3:an är betydligt klenare och svårare att fasställa.
Jag upplever "Röd Rubin" kaxigare än stuartgrantivarainterna, men hur dessa 2 placerar sig i en eventuell totalranking vet jag inte.
Spännande tråd iaf.
Björn HLite diskus, mal & malawi bilder
http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=272123Kommentar
-
Jag har haft A. Baenschi (Benga) med Mbunas. Fiskarna klarade sig bra, men färgade aldrig ut ordentligt.Kommentar
-
3000 liter med Tropheus
http://www.ciklid.org/forum/showthread.php?t=60754
Tropheus sp. black Ikola
Tropheus sp. black Caramba
Tropheus red bishop Caramba
Tropheus Moorii Kambwimba
Tropheus Moorii Kapampa
Tropheus Duboisi MaswaKommentar
Kommentar