If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Här är yngre ex av Protomelas ornatus, "east coast"...
Jag vet dock inte ålder, men fisken var ca 7-8cm när jag skaffade den. Har inte arten kvar i mitt kar idag. På fotot har jag nog haft honom ett par månader drygt.
Han var blekare än på fotot när jag skaffade honom, men han växte snabbt och färgade ut mer och mer för varje vecka. En relativt trevlig art.
Den fisk jag har i dag har vit rand överst på ryggfenan den fisk som du visar har röd rand kan den färgas över till rött eller den kommer från en annan fångstplats annars tycker jag min fisk liknar din till utsende och färg i övrigt,
Jag har inte någon digitalkamra så kan inte ta ett foto
Det är så att jag köpte ett kar och då följde denna fisk med och då sa säljaren att det var en Proto. Fire crest men det var ett frågetecken för mig men jag tänkte att jag skulle reda ut det men det är inte så lätt när dom inte färgar ut.
Tropheus moorii longola sunspots
Tropheus moorii kasanga red rainbow
Tropheus sp. Black Kiriza
Tropheus moorii murago tanzania
Tropheus brichardi katonga
Nej det finns ingen fisk som heter det (P. Fier crest) det vet jag, men det var säljaren som sa det därför blev jag förundrad!
Det sägs att den ( P. ornatus) finns runt hela sjön så det kan ju skilja lite på färgtäckningen eller?
Tropheus moorii longola sunspots
Tropheus moorii kasanga red rainbow
Tropheus sp. Black Kiriza
Tropheus moorii murago tanzania
Tropheus brichardi katonga
Jo det stämmer att Protomelas ornatus finns i stort sett i hela sjön, så det är absolut inte omöjligt att det finns olika färgteckningar...eller rättare sagt...det är troligt att det är så.
Ja det ska bli intressant och se vad det är för något jag har i karet hoppas det är det vi talar om för jag är faktiskt på jakt efter den sortens fisk.
Hur stort kar hade du till dina? Jag hade tänkt mig ett 375 kar till mina tror att det ska räcka?
Tropheus moorii longola sunspots
Tropheus moorii kasanga red rainbow
Tropheus sp. Black Kiriza
Tropheus moorii murago tanzania
Tropheus brichardi katonga
Mina blev aldrig fullvuxna hos mig innan jag gjorde mig av med dom. Jag hade dom i en 375a så det skulle nog duga. Hanen var nog dryga 15cm medans honan låg på ca 12cm.
Jag sålde dom för att jag ville ge större plats åt mina Protomelas virgatus, namalenje...som jag trodde var ett par...men som nu senare visat sig vara två hanar. Jag ville även skaffa Copadichromis azureus till karet och då blev det för mycket i min 375:a.
Protomelas ornatus var ganska lik virgatusen i färgerna så det kändes lite som kaka på kaka rent estetiskt.
Kommentar