If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Det har ar inte menat som bildkritik, men om vi kan valja sa ska vi i artbeskrivningarna undvika bilder som den pa frontosan ovan samt den pa papegojcikliden. Dessa borde vara fran sidan eller i en situation som tydligt talar om hur fisken ser ut. Hela fisken bor vara med.
Ex.
Den har bilden ar inte helt perfekt (snett frammifran) men den gor anda fisken rattvisa http://www.stockholmsciklidklubb.com...ensson&img=102 Ett problem ar att det ar svart att se hur stjart, anal och ryggfena ser ut "langst ut".
Den har bilden ar battre i en artbeskrivning och den tanker jag be Carl skicka in (hona overst, hane underst) http://www.stockholmsciklidklubb.com...ensson&img=101 Enda felet ar att man inte ser att bada konen har forlangda rygg och analfenstralar.
Senast redigerad av Ola Svensson; 21 October 2005, 13:59.
Jodå. Fast detta kortet blev bäst. Har sett ett akvarium i en affär i Göteborg med 4 färgvarianter. Tog kort på det men det var svårt att få en bra bild på ett affärskar.
Håller med dig Ola. Fixar sådana kort i framtiden.
Frågan är väl inte riktigt om den är vacker eller ful. Frågan är om den ska vara med. Själv tycker jag den ska vara med och att man på den artbeskrivningen tydligt anger vad det är för typ av fisk. Kanske ska även NCS officella syn vara med på artbeskrivningen.
Förutom bild på hane och hona har vi även en huvudbild. Det optimala är om man hittar en bild på ett par att ha där men det är inte lätt. Då tycker jag inte det är fel att ha den typen av bilder där. Att ha en arttypisk bild från sidan på en hane både som huvudbild och bild på hande blir upprepning.
Frågan är väl inte riktigt om den är vacker eller ful. Frågan är om den ska vara med. Själv tycker jag den ska vara med och att man på den artbeskrivningen tydligt anger vad det är för typ av fisk. Kanske ska även NCS officella syn vara med på artbeskrivningen.
Det kommer framgå tydligt om det är odlingsvarianter/korsningar.
Exempel:
Läste den här tråden lite oroligt till en början, sedan kom Mickes inlägg ovan och det köper jag om det tydligt framgår att det är en odlingsvariant och inte förekommer i naturen.
Min krassa syn på det hela är egentligen : ciklidsällskapet som är en seriös förening ska inte ens hantera odlingsvarianter ( alltså beskriva ) i artbeskrivningen.
Jarinen: Jag tror inte att det hjälper att bara tiga och låtsas som om odlingsformerna inte fanns. De kommer ändå att diskuteras i forumet precis som dom alltid har gjort. Då tror jag att det är bättre öppet tala om att det är odlingsformer som inte förekommer naturligt.
Jag tycker att denna tråd ska hållas till foton för artregistret och jag har därför startat en ny tråd där synpunkter kan lämnas:
Kommentar